Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 18 mars 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1606 6400  Akvarell Carl Schubert, Signerad, Landskap med katt. Akvarell, bildmått: 40x57 cm, yttermått inklusive ram: 55x71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:35)

1606 6119  Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Signerad, daterad 85. Stilleben. Akvarell, bildmått: 26x21 cm, yttermått inklusive ram: 42x36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:47)

1606 4137  Akvarell Leopold Fare (1926-1996), Sverige. "Öga mot havet, Österlen". Signerad, 1983. Akvarell, bildmått: 44x60 cm, yttermått inklusive ram: 55x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:49)

1606 6274  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, akvarell, AE, Kyrka, 13x8, yttermått inklusive ram: 34x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:27)

1606 6134  Akvarell omkring 1900. Signerad RR, Violer, 16x24 cm, yttermått inklusive ram: 29x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:17)

1606 6437  Akvarell Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, "Den oemotståndlige". Akvarell, bildmått: 19x18 cm, yttermått inklusive ram: 32x30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:24)

1606 5187  Akvarell signerad Bengt Enstedt. Signerad, daterad 1921, "Ejdrar på skäret", 15x15 cm, yttermått inklusive ram: 23x27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:01)

1606 5249  Akvarell Yngve Berg (1887-1963), Sverige. I fruktträdgården. Signerad. Akvarell, bildmått: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 46x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:52)

1606 6118  Akvareller 14 st, Kina, Akvarell. Bladets mått: 24-30 cm-35x40 cm, oramade

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:13)

1606 6197  Ampel Glas. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:12)

1606 5184  Arbetsbord Engelsk stil, skiva delvis med läder. Mahogny. Bredd: 63 cm, djup: 61 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:53)

1606 6423  Armband förgylld metall, ca 1880. Längd: 5,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:23)

1606 6146  Armbandsur 18k guld, Juwel, diameter: 1,6 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:26)

1606 6206  Armbandsur 2 st, Certina/Omega

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:30)

1606 6147  Armbandsur certina, 18k guld. Diameter: 3,5 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:56)

1606 6258  Assietter + skål, 12 + 1 delar, Rosenthal, Maria. Diameter: 19,5-27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:36)

1606 6378  Barskåp Skulpterat. Bredd: 96 cm, djup: 51 cm, höjd: 168 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:26)

1606 6040  Bestick Gense, Rostfritt, 20 delar. Längd: 14-19,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:03)

1606 6311  Bestickset 3 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1882. Längd: 17,5-22 cm, bruttovikt: 130 g (varav knivar 55 g)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:19)

1606 6029  Bijouterier + aftonväskor, diverse

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:22)

1606 6074  Blandteknik Bo Trankell (1942-2013), Sverige. Signerad, fiskare, 24x31 cm, yttermått inklusive ram: 33x40 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:10)

1606 6007  Blomsterbord längd: 75 cm, djup: 30 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:01)

1606 6087  Blomsterbord Rokokostil. Bredd: 93 cm, djup: 33 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:51)

1606 6353  Bockbord 1800-tal. Bredd: 140 cm. Djup: 76 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:11)

1606 6381  Bokhylla mahogny. Bredd: 90 cm, djup: 32 cm, höjd: 174 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:02)

1606 6377  Bokhylleskåp Asien, rödbetsad. Bredd: 104 cm, djup: 47 cm, höjd: 185 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:16)

1606 6002  Bokhylleskåp Björk, Funkis. Bredd: 118 cm. Djup: 30 cm, höjd: 102 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:52)

1606 6194  Bokhyllor 2 st, Ek. Bredd: 100 cm, djup: 28 cm, höjd: 210 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:38)

1606 6193  Bordsfotogenlampfot höjd: 42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:49)

1606 6139  Bordsfotogenlampfötter 2 st. Höjd: 33-47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:57)

1606 5289  Bordskanon på lavett, Stafsjö bruk. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:59)

1606 6285  Bordslampa höjd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:51)

1606 6354  Bordslampa Rörstrand, Stengods. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:59)

1606 6227  Bordslampa Stengods, Italien. Höjd: 92 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:13)

1606 6059  Bordslampa Tuben, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, 1970-tal, plast i brunt. Längd: ca 74 cm. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:38)

1606 6037  Bordslampfot Koppar. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:05)

1606 6038  Bordslampfot Patinerad metall. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:33)

1606 6360  Bordslampfot Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:21)

1606 5230  Bordslampfot Royal Copenhagen. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:54)

1606 6361  Bordslampfot Söholm, Danmark, keramik. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:56)

1606 6137  Bordspendyl Keramik, Gunilla Ståhle. Höjd: 21-36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:51)

1606 6429  Bordstelefon Rikstelefon. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:16)

1606 5201  Brevpressar 7 st, glas. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:34)

1606 6049  Burkar med lock, glas, 4 st. Längd: 23 cm, diameter: 8,5-12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:23)

1606 6211  Byrå Bemålad. Bredd: 55 cm, djup: 30 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:25)

1606 6060  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 77 cm, djup: 43 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:50)

1606 6004  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 80 cm, djup: 44 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:39)

1606 6003  Byrå mahogny. Bredd: 108 cm, djup: 50 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:39)

1606 6198  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 88 cm, djup: 47 cm, höjd: 79 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:53)

1606 6374  Byrå rokokostil, Stenskiva, mahogny. Bredd: 90 cm. Djup: 48 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:15)

1606 6215  Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 80 cm, djup: 47 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:55)

1606 6010  Byrå Teak. Bredd: 56 cm, djup: 33 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:04)

1606 6356  Champagneglas 11 st, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Modell Helena, Orrefors. Höjd: ca 23 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:17)

1606 6425  Cocktailpinnar silver, 6+ 11 st. Längd: 8 cm. Vikt: ca 25 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:45)

1606 6043  Crèmekoppar 5 st, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:57)

1606 5150  Dalahästar 3 st, polykrom bemålning mot röd botten. Längd: 5- 12 cm. Höjd: 5-14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:50)

1606 5149  Dalahästar 3 st, vitbemålade, delvis med tagelsvans. Längd: 9 cm. Höjd: 8-10,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:44)

1606 6200  Dragspel i väska, Hagström. Längd: 46,5 cm, djup: 40 cm, höjd: 20,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:10)

1606 6442  Étagère mahogny, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 47 cm, djup: 35 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:08)

1606 6209  Fällbord Björk, 1800-tal. Bredd: 51 cm, djup: 51 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:34)

1606 6397  Fällstolar ett par, Metall

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:08)

1606 6071  Färgetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Son. Bildmått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 76x61 cm. Signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:49)

1606 6404  Färglitografi 2 st, England, 1800-talets slut, yttermått inklusive ram: 27x37 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:03)

1606 6222  Färglitografi 2 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 103-111/150. Färglitografi, bildmått: 56x37 cm, yttermått inklusive ram: 68x47 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:46)

1606 6105  Färglitografi Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 169/180. Färglitografi, bildmått: 59x47 cm, yttermått inklusive ram: 76x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:32)

1606 6365  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 302/360, Gröna Lund 2000, oramat löst blad. Färglitografi, bildmått: 37x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:17)

1606 6305  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 322/360, Gröna Lund 2000, oramat löst blad. Färglitografi, bildmått: 37x44 cm

1606 6058  Färglitografi Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 45/150. Färglitografi, bildmått: 50x34. Bladets mått: 66x45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:57)

1606 6315  Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Signerad, numrerad 28/300. Färglitografi. Bladets mått: 43x47, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:04)

1606 6102  Färglitografi Folke Lind (f. 1931), Sverige. Pilgrimsfalk. Signerad, daterad -82. Numrerad 8/270. Färglitografi. Bildmått: 67x47 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm

1606 6327  Färglitografi Gösta Fougstedt (f. 1906), Sverige. Signerad, daterad -58, fotbollsspelare. Färglitografi, bildmått: 38x48 cm, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:28)

1606 6125  Färglitografi Hans Eis. Signerad, numrerad 24/33, daterad -77. Färglitografi, bildmått: 43x29 cm, yttermått inklusive ram: 57x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:24)

1606 6100  Färglitografi Henri Laurens, ej signerad och numrerad. Färglitografi. Bladets mått: 38x28 cm, yttermått inklusive ram: 49x39 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:42)

1606 6070  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 265/360m 1970. Färglitografi, daterad bildmått: 68x51 cm, yttermått inklusive ram: 85x64 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:15)

1606 6306  Färglitografi Ola Backström (1953-2004), Sverige. "Måne". Signerad, numrerad 126/150, daterad -88. Färglitografi. Bladets mått: 56x63 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:13)

1606 6054  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. "1950 års Tema". Signerad, numrerad 76/175. Färglitografi, bildmått: 54x53 cm, yttermått inklusive ram: 70x69 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:49)

1606 6108  Färglitografi Paul René Gauguin (1911-1976), Danmark. "De leende fiskene". Signerad, numrerad 142/360, daterad 1968. Färglitografi, bildmått: 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 62x81 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:53)

1606 6384  Färglitografi Per Åhlin. Signerad, färglitografi, numrerad 124/200, oramat löst blad, bladet mått: 45x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:34)

1606 6073  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 2/325, daterad -81. Färglitografi, bildmått: 55x37,71x54 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:53)

1606 6096  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 122/175, daterad -82, Tennisboll. Färglitografi, bildmått: 53x42 cm, yttermått inklusive ram: 64x50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:52)

1606 6223  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad HC 11/35, "Kastellet, Waxholm", motivets mått: 58x75 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:55)

1606 6430  Färglitografi Svante Rydberg (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 57/210, daterad 98. Färglitografi, bildmått: 58x48 cm, yttermått inklusive ram: 66x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:43)

1606 6116  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 216/360. Färglitografi, bildmått: 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 63x71 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:01)

1606 5163  Färglitografi Sven X: et Erixsson, flicka i rött och blått, provtryck. Signerad. Färglitografi, bildmått: 60x47 cm, yttermått inklusive ram: 72x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:04)

1606 6386  Färglitografier 2 st, Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Dans. Signerad, numrerad 350-upplaga. Färglitografi, bildmått: 50x38 cm, yttermått inklusive ram: 65x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:08)

1606 5053  Färglitografier 3 st, Ingrid Nilsson & Christina Knall, Stockholmsmotiv. Signerade och numrerade, 45x61 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 57x73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:43)

1606 6172  Fat Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Diameter: 11,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:40)

1606 6030  Fat Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:59)

1606 6171  Fat Kina, Blåvitt kompaniporslin, diameter: 39 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:03)

1606 6083  Fat opalinglas, Arres, Frankrike. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:46)

1606 6047  Fat Rörstrand, 1881. Diameter: 42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:29)

1606 6036  Fåtölj + fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:40)

1606 6273  Fåtöljer Ett par, "Skrindan", Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Mahogny

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:29)

1606 6033  Figuriner 2 st, bland annat Royal Dux. Höjd: 20-23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:25)

1606 6351  Figuriner 6 st, Danmark & Spanien, bland annat Dahl Jensen. Höjd: 5-22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:05)

1606 6150  Fisktallrikar 5 st, Upsala-Ekeby. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:02)

1606 5136  Fotografi Roland Schröder. "Återvändsgata. Rivningen av Klara". Proveniens inköpt på auktionen 2021 efter fototävlingen Mitt Gamla Stockholm på Metropol. Ej numrerad eller signerad fotografisk bild, ca 22,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:14)

1606 6086  Fotpall Ihreborn. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:58)

1606 6226  Garderobsskåp med spegel, klädhängare, hylla och låda. Bredd: 98 cm. Djup: 52 cm, höjd: 184 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:15)

1606 6420  Gardiner 2 längder 140x280 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:07)

1606 6152  Glas 4+ 1+ 4 delar. Höjd: 19-21. 5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:52)

1606 6151  Glas Clown, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, målad polykrom dekor. Höjd: 26,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:52)

1606 6262  Glasservisdelar 80 del ca, Snarlika, Karlbergmodell. Höjd: 9-13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:10)

1606 6339  Golvlampa 1960-tal, mässing / glasfot, NAFA Nybro Armaturfabrik. Höjd: 156 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:37)

1606 6337  Golvlampa Mässing / glasfot, FLB Falkenbergs Belysning. Höjd: 135 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:42)

1606 6189  Golvlampa trä, betsad furu. Höjd: 154 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:48)

1606 6190  Golvlampa Trä. Höjd: 155 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:19)

1606 5357  Golvlampa Up-light, metall. Höjd: 180 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:54)

1606 6380  Golvur 1700-tal, senare bemålning. Höjd: 210 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:53)

1606 5174  Golvur 1900-tal, Westerstrand, vitmålat, skuret krön, med lod. Höjd: 150 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:31)

1606 6225  Golvvas Upsala-Ekeby. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:40)

1606 6332  Grafiskt blad "Stockholmia", yttermått inklusive ram: 37x84 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:09)

1606 6164  Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 25/50, sittande kvinna. Bildmått: 34x27 cm, yttermått inklusive ram: 67x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:39)

1606 6287  Gravyr Stockholmsmotiv, 46x150, yttermått inklusive ram: 66x165 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:21)

1606 6183  Grytor 2 st, Koppar, (ett lock), Dia 34 - 40. Höjd: 25-28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:06)

1606 6055  Hallykta glas och mässing. Diameter: 22 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:57)

1606 6422  Halsband cloisonné. Längd: 58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:44)

1606 6051  Hänkelvas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans med dekor av växtlighet och blomster, Signerad med studiohanden F. 119. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:20)

1606 6277  Herrbetjänt höjd: 101 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:28)

1606 6008  Herrbetjänt höjd: 103 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:46)

1606 6180  Hinkar 3 st, Koppar. Höjd: 25-28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:20)

1606 6375  Hörnskåp mahogny, Engelsk modell. Bredd: 82 cm, djup: 60 cm, höjd: 156 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:50)

1606 6178  Jaktstol

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:40)

1606 6322  Jardiniere + vaser, 3 delar, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle, "Röd Rubin", skål, diameter: 27 cm. Höjd: 20 cm, vaser. Diameter: 12-15. Höjd: 18-20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:24)

1606 6263  Kaffe & mockaskedar 33 st, silver, olika modeller. Längd: 10-13 ca, vikt: 300g ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:02)

1606 6084  Kaffegods 10 delar, Rörstrand, "Primeur", Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:23)

1606 6149  Kaffegods Hackefors, 18 delar, vinranka

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:15)

1606 6025  Kaffekoppar 6 koppar 4 fat, 7 assietter, Arabia, Faenza, design: Peter Winqvist & Inkeri Seppälä

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:09)

1606 5324  Kaffeservisdelar 10 delar, "Ceylon", Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:25)

1606 5380  Kaffeservisdelar 17 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:28)

1606 6370  Kaffeservisdelar Royal Copenhagen, 15 delar, Hel/halvblond

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:04)

1606 6066  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 10 cm, vikt: 115 gr

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:21)

1606 6358  Kanna + fat+ 2 smöraskar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 15-42, höjd: 6-16 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:41)

1606 6057  Karaff med snapsglas, 6+ 1 delar, delvis frostat glas. Höjd: 7,5 - 14 cm

1606 6436  Karaff med propp Holmegaard. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:38)

1606 6201  Karaffer 4 st, glas. Höjd: 22-26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:39)

1606 6279  Karmstolar ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:45)

1606 6191  Kista på benställning, 1800-tal. Bredd: 50 cm, djup: 43 cm, höjd: 60 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:10)

1606 6065  Konstglas 2 delar, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:05)

1606 5215  Konstglas 5 delar, 1960/70-tal, 17-27. Höjd: 7-20,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:19)

1606 6182  Koppar 5 delar, bland annat Munkpanna & ytterfoder. Diameter: 20-37, höjd: 11-24 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:58)

1606 6313  Kopparstick 2 st, Thomas Kitchin, "A plan of the city of Stockholm", publicerad 1784, enligt Act of Parliament by T. Cadell. (1742-1802 in the Strand, samt Carl Gustav Lundgren "Stockholm 1830", proveniens sannolikt Carl Fredrik Akrell samt Folke Lublins kartsamling, yttermått inklusive ram: 43x38 cm och 32x40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:19)

1606 6424  Kråsnålar 6 st. Längd: 5,5-7 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:24)

1606 5078  Krus/vas Nils Kähler, Danmark, glaserad stengodslera. Höjd: cm, bredd: 10 cm, höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:53)

1606 5088  Kupor av glas 5 st, glober i opalglas. Längd: 15 cm. Djup: 15 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:06)

1606 6207  Lampbord mahogny, på 4 ben. Diameter: 42 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:52)

1606 6165  Lampbord med hylla, nutida. Bredd: 44,5 cm, djup: 44,5 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:42)

1606 5351  Lampbord med låda, mahogny. Bredd: 50 cm, djup: 70 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:42)

1606 6344  Lampetter Ett par, med prismor. Höjd: 35 cm

1606 6093  Lampskärmar 3 st, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 15-25 cm, höjd: 11,5-19 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:24)

1606 6438  Litografi Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. Signerad ej numrerad. Bildmått: 12x26 cm, yttermått inklusive ram: 26x39 cm

1606 6284  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:39)

1606 5224  Ljuskrona med prismor. Diameter: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:41)

1606 6382  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:22)

1606 5419  Ljusstakar 4 st, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Celeste, Orrefors. Höjd: 25-41 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:53)

1606 6372  Ljusstakar Ett par, Celeste, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Sverige. Orrefors, glas. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:25)

1606 6319  Ljusstakar Ett par, Celeste, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Sverige. Orrefors, glas. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:54)

1606 6181  Ljusstakar Ett par, metall. Höjd: 20 cm

1606 6241  Ljusstakar Ett par, silver, CG Hallberg, 1941, fylld fot. Höjd: 17 cm, vikt: 1000g brutto

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:53)

1606 6160  Mandala Tibetansk stil, 78x54 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:37)

1606 6210  Matbord mahogny, Empirestil. Diameter: 126 cm, höjd: 74 + 1 iläggx60 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:30)

1606 6321  Matservis 46 delar, Rörstrand, Swedish Grace, design: Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. 46 del

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:08)

1606 5207  Matservis Tirchenreuth, 45 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:54)

1606 6292  Matservisdelar 18 delar, Mason Mandalay, England, 12 mattallrikar 26 cm, 5 kaffekoppar med fat, 1 uppläggningsfat

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:43)

1606 6238  Matservisdelar 5 delar, 1800-tal, bland annat uppläggningsfat & terrin, Rörstrand. Längd: 30-46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:48)

1606 3443  Matservisdelar Rosenthal, Maria Björnbär, ca 45 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:41)

1606 6142  Matservisdelar Rosenthal, Sanssouci, ca 45 del

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:25)

1606 5132  Matta devis med silke, Orientalisk, Turkiet, 251x340 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:02)

1606 5280  Matta Kelim Afghan, 77x125 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:30)

1606 5273  Matta Kelim Afghan, 80x123 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:17)

1606 6110  Matta orientalisk, 100x140 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:15)

1606 6301  Matta orientalisk, 111x194 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:49)

1606 6112  Matta orientalisk, 135x214 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:22)

1606 6026  Matta Orientalisk, 158x265 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:02)

1606 6237  Matta Orientalisk, 79x185 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:34)

1606 5222  Matta orientalisk, Bochara, 182x229 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:31)

1606 6254  Matta Orientalisk, Bochara, 75x109

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:30)

1606 6302  Matta orientalisk, Bochara, 91x153 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:38)

1606 6203  Matta orientalisk, Bochara, 97x133 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:59)

1606 6255  Matta orientalisk, Bochara, 97x152 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:50)

1606 6205  Matta orientalisk, Galleri, 69x260 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:28)

1606 6236  Matta orientalisk, Kelim, 112x147 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:08)

1606 6235  Matta orientalisk, Semiantik, 138x212 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:42)

1606 6001  Matta orientalisk. Bredd: ca 120 cm, längd: ca 240 cm

1606 6406  Miniatyr Rudolf Jernström (1874-1953), daterad 1923, porträtt från fam Wendel, ram i förgyllt silver med stenar. Gouache, Signerad 7,5x6, i ram-etui, 13x 11-22 cm. Vikt: ca 180g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:42)

1606 6169  Miniatyrer Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. 4 st, Gustavsbergs Studio. Glaserad stengodslera. Signerad med Studiohanden. Höjd: 3-11 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:57)

1606 6013  Minkpäls Cape

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:38)

1606 6022  Mockaservis 15 delar, Bavaria

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:05)

1606 6248  Modellbil Schuco Oldtimer, "Opel Doktor-Wagen 1909", originalkartong medföljer. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:40)

1606 5105  Modeplanscher 5 st, Litografiska, Frankrike, yttermått inklusive ram: 27x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:34)

1606 6296  Oljemålning Adolf Säfve (1860-1922), Sverige. Skymningslandskap. Signerad, 60x98 cm, yttermått inklusive ram: 81x120 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:49)

1606 5005  Oljemålning Allan Egnell (1884-1960), Sverige. "Hökensgatan 5". Signerad, daterad 1930. Olja på duk, 48x98 cm, yttermått inklusive ram: 61x110 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:39)

1606 6434  Oljemålning Annika Forstorp, Monogramsignerad, Säl. Olja på duk, 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 24x29 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:37)

1606 4154  Oljemålning Archibald Russell Watson Allan (1878-1959), Gårdsplan. Signerad. Olja på duk, 45x75 cm, yttermått inklusive ram: 49x79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:40)

1606 5248  Oljemålning Bengt Bolin (1933-1996), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, oramad, 32x32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:49)

1606 6185  Oljemålning Bertil Öhlund (1923-2003), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 133x198 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:50)

1606 6075  Oljemålning Bo Trankell (1942-2013), Sverige. Signerad, Hus. Olja på duk, 21x26 cm, yttermått inklusive ram: 24x29 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:54)

1606 6270  Oljemålning Bo von Schwerin (1881-1940), Sverige. Signerad, skärgård. Olja på duk, 32x45 cm, yttermått inklusive ram: 40x55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:14)

1606 6275  Oljemålning Calle Nyland (f. 1907), Sverige. Fäbodar. Signerad, 27x36 cm, yttermått inklusive ram: 39x46 cm

1606 5410  Oljemålning Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. "Frieri vid Borgmästarholmen, Trosa". Signerad, daterad -77. Olja på duk, 23x18 cm, yttermått inklusive ram: 28x22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:26)

1606 6291  Oljemålning Edgar Böckman (1890-1981), Sverige. "Tung luft". Signerad. Olja på duk, 39x46 cm, yttermått inklusive ram: 55x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:32)

1606 6299  Oljemålning Edgar Böckman (1890-1981), Sverige. Signerad. Olja på duk, 51x66 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:36)

1606 6082  Oljemålning Einar Rosén (1910-1998), Sverige. Signerad, daterad -43, "Blommande Hibiscus". Olja på pannå, 44x29 cm, yttermått inklusive ram: 56x40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:52)

1606 5336  Oljemålning Einar Sjöbeck, Kust. Signerad. Olja på pannå, 50x90 cm, yttermått inklusive ram: 63x103 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:43)

1606 5176  Oljemålning Elin Källman (f. 1977), monogramsignerad a tergo, liggande kvinna. Olja på pannå, 25,5x29 cm, yttermått inklusive ram: 32x36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:36)

1606 5175  Oljemålning Elin Källman (f. 1977), Sverige. Kvinna i vattenbryn. Monogramsignerad a tergo. Olja på pannå, bildmått: 32x22 cm, yttermått inklusive ram: 38x29 cm

1606 5011  Oljemålning Elisabeth Ekwall, Venus med spegel, efter Velasquez. Signerad, daterad -2020. Olja på duk, 40x60 cm, yttermått inklusive ram: 52x72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:56)

1606 6014  Oljemålning Elisabeth Ekwall. Signerad, daterad 2017, The Blue boy efter Gainsborough. Olja på duk, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:46)

1606 6078  Oljemålning Elsa Schultz-Moberger (1879-1978). Signerad, vårvinter, duk på pannå, 55x76 cm, yttermått inklusive ram: 68x90 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:41)

1606 6132  Oljemålning F G Duval, Sjöman. Signerad. Olja på duk, 29x23 cm, yttermått inklusive ram: 48x42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:54)

1606 6107  Oljemålning Fred Andersson (1921-1990), Sverige. Signerad, daterad -53. Olja på duk, 64x92 cm, yttermått inklusive ram: 73x100 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:53)

1606 6439  Oljemålning Gustaf Börtner Zandt, Signerad, fiskeläge. Olja på pannå, 35x42 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:18)

1606 5378  Oljemålning Jules Schyl (1893-1977), "Venezia". Signerad, oramad. Olja på duk, 55x47 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:26)

1606 6081  Oljemålning Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Ballerinor. Signerad. Olja på pannå, 17x15 cm, yttermått inklusive ram: 26x24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:19)

1606 6394  Oljemålning Kurt Björkegren (f. 1929), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på pannå, 19x14 cm, yttermått inklusive ram: 33x28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:10)

1606 6220  Oljemålning Lidia Jurisson. Signerad, daterad 42, trädgård. Olja på pannå, 27x33 cm, yttermått inklusive ram: 39x46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:52)

1606 6233  Oljemålning Mario Duzel (1938-2019), ansikten. Signerad. Olja på duk, 43x35 cm, yttermått inklusive ram: 55x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:17)

1606 4116  Oljemålning Martin Lidström, "Vinterkväll". Signerad a tergo. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 70x88 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:47)

1606 6120  Oljemålning Nikolajs Kulainis. Signerad, daterad 53. Olja på pannå, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:56)

1606 5066  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, abstrakt. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 67x115 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:13)

1606 4150  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 59x79 cm, yttermått inklusive ram: 83x104 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 mars 2024 10:14)

1606 6379  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad BH, Daterad 1906, Småfåglar. Olja på duk, 60x130 cm, yttermått inklusive ram: 69x140 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:47)

1606 6161  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, landskap. Olja på duk, 43x61 cm, yttermått inklusive ram: 50x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:40)

1606 5269  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 108x123 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:02)

1606 6095  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad a tergo, "Clowns" duk, 65x53 cm, yttermått inklusive ram: 78x67 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 21:21)

1606 6293  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1874, gårdsmotiv. Olja på duk, 44x67 cm, yttermått inklusive ram: 61x82 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:47)

1606 6167  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad NANNA, -91, stilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 118x91 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:03)

1606 6162  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 65x50, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:24)

1606 4182  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vattendrag vårvinter, ej signerad. Olja på duk, 24x31 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:20)

1606 4434  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Venedig. Signerad. Olja på duk, 99x68 cm, yttermått inklusive ram: 113x82 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:23)

1606 5332  Oljemålning Oscar Lycke (1877-1927), Sverige. Landskap med fäbodar. Signerad, daterad 1907. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 56x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:29)

1606 6103  Oljemålning Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. Signerad. Olja på duk, 33x41 cm, yttermått inklusive ram: 53x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:19)

1606 6104  Oljemålning Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. Signerad. Olja på duk, 41x29 cm, yttermått inklusive ram: 59x46 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:55)

1606 6114  Oljemålning Seved Salvén. Signerad, daterad 1924, tulpaner. Olja på duk, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 80x67 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:29)

1606 6440  Oljemålning Signerad R Butler, förlisande skepp. Olja på pannå, 30x41 cm, yttermått inklusive ram: 44x55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:04)

1606 6068  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956). Signerad, daterad 2018, landskap med björkar. Olja på duk, 50x70, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:41)

1606 6127  Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Fiskargubbe. Signerad. Olja på duk, 67x47 cm, yttermått inklusive ram: 81x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:05)

1606 6177  Oljemålning Stilleben. Signerad Jensen. Olja på pannå, 20,5x25,5, oramad

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:08)

1606 6217  Oljemålning Tore Ahnoff (1917-2016), Sverige. Stilleben. Monogramsignerad. Signerad, daterad a tergo -54. Olja på duk, 68x50 cm, yttermått inklusive ram: 72x55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:38)

1606 6130  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 4x34-50x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:09)

1606 6111  Orient bönematta 114x180 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:02)

1606 6204  Orient bönematta 77x104 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 april 2024 03:22)

1606 6009  Pall 1950-tal. Längd: 55 cm, d 37,5 cm, höjd: 48,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:01)

1606 6428  Pall med förvaring. Längd: 50 cm, djup: 50 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:53)

1606 6012  Päls Saga Mink, storlek: ca 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:57)

1606 6141  Parti silver 5 delar. Vikt: 200 gr ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:37)

1606 6264  Parti silver diverse, bland annat tänger. Vikt: 430g ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:58)

1606 6121  Pastell Gösta Sundström (1920-2008), Sverige. Signerad, Uppsala, 27x21 cm, yttermått inklusive ram: 43x36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:22)

1606 5192  Pastell Kopia efter Paul Peel, barn vid brasa. Signerad, 90x62 cm, yttermått inklusive ram: 102x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:04)

1606 6290  Pastell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, porträtt av Jenny Lind, 62x47 cm, yttermått inklusive ram: 84x70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:50)

1606 6286  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, Caféexteriör, 50x36 cm, yttermått inklusive ram: 67x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:55)

1606 6221  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 47, Landskap, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

1606 5146  Pelarbord Björk. Bredd: 90 cm, djup: 62 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:26)

1606 6278  Piedestal Gustaviansk stil, Bronserad. Höjd: 101 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:56)

1606 5002  Piedestal med 2 st stenskivor, bemålad, 26x26. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:56)

1606 6350  Pluntor 4 st, Holmegaard. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:41)

1606 6426  Radband Vintage. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:48)

1606 6364  Reklamaffisch från Skivaffär, "Bad Michael Jackson", yttermått inklusive ram: 91x91 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:22)

1606 5148  Ringar 2 st, 18k guld. Vikt: 4,2 gr brutto, ringmått 16 & 18

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:35)

1606 6385  Ringar 2 st, Siv Lagerström (1935), Akrylplast. 1970-tal, Signerade, ringmått 13 och 17

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:41)

1606 6335  Rökbord 1930-tal, skiva av glas, Bröderna Granlund, Ädelfors, stämpelsignerad. Bredd: 59 cm, djup: 59 cm, höjd: 56 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:54)

1606 6143  Sablar mm 3 delar. Längd: 100-106

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:27)

1606 6368  Salongsbord Gustaviansk stil, med stenskiva, förgyllt. Diameter: 70 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:01)

1606 6341  Salongsbord Nyrokoko. Bredd: 105 cm, djup: 67 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:55)

1606 6325  Salt/peppaströare Ett par, silver. Höjd: 10 cm, vikt: 80 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:03)

1606 6053  Serigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, Silkscreen, numrerad EA. Bildmått: 63x51 cm, yttermått inklusive ram: 85x62 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:32)

1606 6276  Serveringsvagn kakelplattor, 1930-tal, L66. Djup: 52 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:08)

1606 6135  Serveringsvagn med lådor, furu, 1970/80-tal. Längd: 68 cm, djup: 45 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:03)

1606 6441  Serveringsvagn Teak. Längd: 64 cm, djup: 47 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:37)

1606 6077  Servisdelar 14 delar, Pillivuyt, Frankrike

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:52)

1606 6179  Servisdelar 36 delar, Kosmos, Arabia, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:59)

1606 6046  Servisdelar 4 delar, Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Spalje. Längd: 19-25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:44)

1606 6148  Servisdelar Kaffe- och teservisdelar, 39 delar, Rosenthal, Sanssouci

1606 6359  Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå Husar, Gustavsberg 1968-1973, flintgods, dekor i screentryck och flytande blått, 26 delar, 9 assietter 21 cm, 7 assietter 18 cm, 5 äggkoppar, 3 uppläggningsfat, skål, kanna

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:40)

1606 6251  Skäkteträ "1868". Längd: 59 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:42)

1606 6256  Skål + fat, Japan. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:46)

1606 6407  Skål i schatull. Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Kristall, Orrefors, "För nit och redlighet i rikets tjänst". Diameter: 23,5. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:21)

1606 5046  Skål Jens Eltorp (f. 1957), Sverige. Nordiska Kristall, Heta Låga, glas med etsad dekor av bladverk, nr. 9. Diameter: 14 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:03)

1606 6061  Skål Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Artist´s choice, Kosta Boda, glas. Signerad, Diameter: 31 cm. Höjd: 18 cm

1606 6357  Skål på fot, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Diameter: 29 cm, höjd: 27 cm

1606 6242  Skål med hänklar silver, London, England. Diameter: 15 cm, höjd: 11 cm, vikt: 410g ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:12)

1606 6249  Skål på fot silver / glas, Österrike, 1863. Diameter: 20 cm. Höjd: 18 cm, bruttovikt: 640 g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:48)

1606 6362  Skålfat Kina, Sent 1800-tal, Porslin, Tung chih. Längd: 26 cm, djup: 19 h-5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:43)

1606 6212  Skåp 1920-/30-tal, bemålat. Bredd: 85 cm, djup: 35 cm, höjd: 130 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:52)

1606 6398  Skärp med spänne, guldpläterat. Längd: med spänne 90 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:30)

1606 5182  Skrivbord Engelsk stil. Bredd: 123 cm. Bredd: 61 cm. Höjd: 78 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:48)

1606 6136  Skrivbord omkring 1900, björk. Bredd: 80 cm, djup: 50 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 21:00)

1606 5338  Skulptur Asmo Uutela, Taikayön Lasipaja, Finland. Signerad. Längd: 26 cm. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:14)

1606 6140  Skulptur Jerry Karlsson, Keramik, båt. Längd: 68 cm, höjd: ca 90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:45)

1606 6323  Skulptur Kina, häst, kopia, glaserad stengodslera. Längd: 44 cm. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:19)

1606 6035  Skulptur Oidentifierad konstnär. Trä och metall, bemålad. Signerad, "Makalös Makrill", 30x55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:49)

1606 6413  Skulptur Panter. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:04)

1606 5295  Skulptur trä, Dominikanska republiken, man med trumma. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:14)

1606 5368  Skulpturer 2 st, Asmo Uutela, Taikayön Lasipaja, Finland, tuppar i glas, etikettmärkt, varav en signerad, Höjd: 17-19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:11)

1606 6091  Skulpturer 2 st, BIP Britt-Ingrid Persson (f. 1938), Sverige. Signerad BIP. Höjd: 9-12 ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:38)

1606 6020  Skulpturer 2 st, Kina, Drakar. Längd: 20-28, höjd: 13-22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:38)

1606 5348  Skulpturer/ljushållare 7 st, Taikayön Lasipaja, Finland, glas med religiöst motiv, samt djur, Höjd: 5-25 cm

1606 6366  Slagbord Christer Larsson, med lådor, Märkt. Bredd: 30 + 2x67, djup: 90 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:02)

1606 6192  Slagbord Furu, 1800-tal. Bredd: 40+ 2x52, djup: 97 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:53)

1606 5179  Soffbord Fritz Hansen. Bredd: 75 cm, djup: 75 cm, höjd: 47 cm

1606 6418  Soffbord Rotting. Bredd: 128 cm, djup: 54 cm, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:20)

1606 6247  Solflaska Helena Tynell (1918-2016), Finland, lila glas. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:31)

1606 6393  Spegel 150x47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:10)

1606 6336  Spegel 1920-tal. Bredd: 46 cm, höjd: 104 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:29)

1606 6390  Spegel 1940-/50-tal, Rund. Diameter: 49,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:29)

1606 6391  Spegel 1940-/50-tal, Rund. Diameter: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:12)

1606 6015  Spegel 79x36 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 21:01)

1606 6435  Spegel empirestil, 85x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:29)

1606 6166  Spegel Mässingsram, nutida, ej märkt, 130x36 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:52)

1606 5003  Spegel Rokokostil, skuren dekor, bemålad. Bredd: 40 cm. Höjd: 94 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:10)

1606 6213  Spegelglas Oval, 1940-/50-tal, 100x140 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:46)

1606 4380  Spelbord Pelarfot, mahogny. Bredd: 85 cm, djup: 42 cm, höjd: 75 cm

1606 6245  Starkvinsglas 11 st, 1800-tal, slipad dekor. Höjd: 14 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:05)

1606 6006  Stegpall höjd: 60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:29)

1606 6367  Stolar 4 st, "Hilda", Sven Larsson (2000-tal). Ej märkta

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:06)

1606 6352  Stolar 4 st, Ek, Jugend

1606 6342  Stolar 4 st, Rokokostil.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:49)

1606 6187  Stolar 7 st, Ek, Nyrenässans

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:48)

1606 6188  Stolar ett par, Ek, Nyrenässans

1606 6282  Stolar ett par, Nyrenässans

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:07)

1606 6281  Stolar ett par, Senempire

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:53)

1606 6417  Strålkastare Fotogen. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:55)

1606 6265  Ströare + askfat mm, 9 delar, silver, bland annat Georg Jensen. Vikt: 325g ca. Längd: 4,5-12,5 cm, djup: 3-13 cm, höjd: 0,5-10,5 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:37)

1606 6266  Supkoppar 6 + 3 st, silver. Höjd: 4,5 - 5, vikt: 260g ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:19)

1606 6303  Syltkrukor 6 st, blåvita. Höjd: 10-21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:45)

1606 6232  Taburett Rokokostil, bemålad. Längd: 55,5 cm. Djup: 36 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:41)

1606 6243  Takarmatur Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. AJ-takpendel, plåt lackerad i svart, Louis Poulsen, etikettmärkt. Höjd: ca 20 c. Diameter: 50 cm ca

1606 6333  Takarmatur glaskupa / mässing, 1940-tal. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:33)

1606 6334  Takarmatur glob, 1930-tal, glaskupa / metall. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:09)

1606 6092  Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, No 2162. Höjd: 14 cm. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:35)

1606 6218  Takarmatur Jugend, koppar med lövdekor, kupor i glas. Diameter: 34 cm, höjd inkl. Kedja 45 cm ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:20)

1606 6331  Takarmatur kupa av glas, Fåglavik, diameter: 36, höjd: 35 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:26)

1606 6345  Takarmatur med slipat glas. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:33)

1606 6155  Takarmatur PH 5. Diameter: 50 cm

1606 6300  Takarmatur Poul Henningsen, PH 4/3 pendel, Louis Poulsen, vitlackerade lameller. Höjd: 20 cm. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:37)

1606 6259  Tallrikar 12 st, glas. Diameter: 22,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:46)

1606 6294  Tavelram 1800-ta, med tryck, ramens innermått: 55x68 cm, yttermått inklusive ram: 77x92 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:20)

1606 6401  Tavelram 1800-tal, med kopparstick, yttermått inklusive ram: 73x61 cm

1606 6024  Tekopp Valencia, Arabia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:06)

1606 6023  Tekoppar + sockerskål, 10 del (6 fat), Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå Husar, Gustavsberg

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:19)

1606 6085  Terrin med lock Gefle, Dekor med Tuppar & hönor. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:52)

1606 6138  Terrin med lock Porslin, motiv med tomtar. Diameter: 20 cm, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:18)

1606 6156  Teservis 4 delar, cloisonné, Korea. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:07)

1606 6419  Textil design: Gunilla Gunnarsson, 140x600 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:29)

1606 6042  Träsnitt 2 st, Japan, yttermått inklusive ram: 33x40 cm

1606 4211  Träsnitt 5 st, Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 39/100 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 - 66x52 cm

1606 6196  Väggpendyl Karl Olson, Carlstad. Höjd: 58 cm

1606 2005  Vas Arabia, Piri. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:04)

1606 6168  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Glaserad stengodslera. Signerad med Studiohanden. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:13)

1606 5026  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Brunglaserat stengods, märkt, CHS CEO Rörstrand, 2: a sortering. Diameter: 15 cm, höjd: 17 cm

1606 5420  Vas cloisonné, Asien. Höjd: 31 cm

1606 6328  Vas Erich och Ingrid Triller, Sverige. Sverige. Tobo. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:50)

1606 6031  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 21,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:48)

1606 6062  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Signerad. Höjd: 15 cm, nyckel

1606 6045  Vas Keramik. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:58)

1606 6176  Vas Kina. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:48)

1606 6416  Vas Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:51)

1606 6052  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans med dekor av växtlighet och blomster, Signerad med studiohanden F/10 130. Höjd: 27,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:44)

1606 6415  Vaser 2 st, Edenfalk/Wirkkala. Höjd: 17,5-27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:03)

1606 6173  Vaser 3 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, Carrara. Höjd: 6-10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:54)

1606 6261  Vin / champagneglas 16 st, kristall. Höjd: 17 cm, snarlika

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:04)

1606 6260  Vinglas 10 st. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:47)

1606 6355  Vinglas 6 st, Antiqua, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:38)

1606 4339  Vitrinskåp Rokokostil, ett hyllplan i glas, klädd insida. Bredd: 64 cm, djup: 36 cm, höjd: 150 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 18:21)

1606 6063  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 15 cm. Diameter: 16 cm (storlek 2)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:29)

1606 6064  Ytterfoder 4+ 1 st, Waldemarsudde. Höjd: 9,5-13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 20:07)

1606 6094  Ytterfoder ett par, Waldemarsudde. Höjd: 16 cm, diameter: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 mars 2024 19:23)